آموزش

اضطراب جنسی و راه های مقابله با آن

اضطراب جنسی و راه های مقابله با آن

اضطراب جنسی و راه های مقابله با آن

اضطراب جنسی یکی از مشکلاتی است که گاهی معطوف به اولین رابطه جنسی می شود و موقتی است، و گاهی تمام عمر با فرد باقی می ماند. در این مقاله به این مشکل می پردازیم پس با ثناطب همراه باشید.

اضطراب جنسی بیماری یا اختلال محسوب نمی شود بلکه به ترس و اضطراب از رابطه جنسی گفته می شود. اضطراب جنسی باعث می شود فرد آمادگی ذهنی لازم برای ایجاد رابطه جنسی نداشته باشد. در واقع فرد به صورت مداوم نگران پیش آمدهای حین رابطه جنسی است. اینکه چطور در این رابطه به نظر می رسد، آیا می تواند طرف مقابل را ارضا کند و بسیاری موارد دیگر.
اضطراب جنسی می تواند باعث واکنش های متفاوتی در افراد گردد. در زنان مبتلا به اضطراب جنسی، کاهش تمایل جنسی، کاهش تحریک جنسی، دشواری در رسیدن به ارگاسم و یا احساس درد در حین برقراری رابطه جنسی رخ می دهد و مردان می توانند مشکلات در انزال و نعوظ را تجربه کنند.

دلایل مرتبط با بروز اضطراب جنسی

دلایل متفاوتی برای بروز اضطراب جنسی در فرد وجود دارد. برخی مواقع دلایل می توانند ناشی از عدم اعتماد به نفس باشد اما در مواردی دلایل کمی پیچیده تر هستند. در ادامه با این دلایل آشنا می شوید:

سوء استفاده جنسی و خشونت

اضطراب جنسی گاهی مواقع به دلیل تجربه های ناخوشایند فرد در گذشته ایجاد می شود. اگر فرد در گذشته روابط جنسی ای تجربه کرده که با خشونت و یا سوء استفاده همراه بوده ممکن است در آینده برای ایجاد رابطه جنسی دچار اضطراب شود.

اعتقادات اشتباه

بسیاری مواقع آداب، سنت ها و اعتقاداتی که از کودکی در ذهن افراد نهادینه شده باعث این اضطراب می شود. نوع نگاه ما به بدن، رابطه جنسی و انتظارات و توقعات جامعه همگی می توانند باعث بروز اضطراب جنسی در فرد شوند.

بیماری ها و داروها

برخی بیماری های فیزیولوژیکی می توانند باعث اختلال در عملکرد جنسی و ایجاد اضطراب جنسی شوند. بیماری هایی مانند دیابت، آرتروز و سرطان می توانند از جمله این بیماری ها باشند. همچنین برخی دردهای مزمن و یا تغییرات هورمونی مانند آنچه بعد از وضع حمل یا پس از یائسگی رخ می دهد نیز می توانند باعث این مسئله شوند.
از طرفی مصرف برخی داروها مانند داروهای افسردگی می توانند باعث کاهش میل جنسی و اضطراب جنسی شوند.

مشکلات ذهنی

برخی مواقع فرد دچار مشکلات ذهنی است و در چالش با آنهاست و به همین دلیل دچار اضطراب جنسی می گردد. مواردی که در ادامه می آیند از جمله این موارد هستند:

  • مشکلات بین زوج ها
  • نگرانی از ناتوانی در جلب رضایت طرف مقابل در رابطه جنسی
  • نداشتن تصویر ذهنی مثبت نسبت به بدن خود
  • احساس ناتوانی از لذت بردن در رابطه جنسی
  • نگرانی از بروز زود انزالی در حین رابطه
  • داشتن تصورات غیر واقعی از رابطه جنسی سالم به دلیل تماشای روابط جنسی در فیلم های نامناسب

چگونه اضطراب جنسی را کنترل کنیم؟

برای کنترل اضطراب جنسی راه های متفاوتی وجود دارد. بهترین کار برای کنترل اضطراب جنسی درک علت این مسئله می باشد. پس از درک علت آن، با استفاده از روش های زیر می توان این مسئله را به کنترل در آورد:

تصویر بهتری از بدن خود داشته باشید

بسیاری افراد نسبت به بدن خود احساس خوبی ندارند. مسائلی چون اضافه وزن یا نوع فرم بدن باعث می شود فرد گمان کند چندان برای طرف مقابل نمی تواند جذاب باشد. این مشکل بسیار رایج است و افراد زیادی درگیر آن هستند. به همین دلیل توصیه می شود نوع نگاهمان را نسبت به بدن خود تغییر دهیم. یکی از متخصصین پیشنهاد می دهد هر روز مقابل آینه بایستید و نکات مثبت فیزیک خود را یادداشت کنید. این کار با تکرار می تواند موثر باشد.

از مشکل خود حرف بزنید

بسیاری مواقع احساس شرم یا خجالت ما از مسئله ای، می تواند باعث اضطراب جنسی شود. به طور مثال باور اشتباهی که شخص به رابطه جنسی دارد و بسیاری موارد دیگر. برای رفع این مشکل باید در مورد مسئله ای که باعث شرم یا خجالت شده با شریک جنسی خود صحبت کنید. این کار باعث می شود احساس اطمینان بیشتری داشته باشید و اضطراب جنسی کاهش یابد.

در مورد مسائل جنسی بیشتر بدانید

بسیاری مواقع عدم آگاهی ما نسبت به رابطه جنسی باعث برخی مشکلات می گردد. به طور مثال فرد گمان می کند نیازهایش معمولی نیست و این مسئله باعث می شود که دچار احساس شرم یا اضطراب شود. با مطالعه در مورد رابطه جنسی می توانید درک بهتری از رابطه خود و نیازهای سالم خود داشته باشید و کمتر دچار اضطراب شوید.

از یک درمانگر کمک بگیرید

بسیاری مواقع افراد نمی توانند علت اضطراب جنسی خود را پیدا کنند و یا بر آن غلبه کنند. در این موقعیت استفاده از تجربیات یک درمانگر می تواند کمک کننده باشد. درمانگر با استفاده از تکنیک ها و راهکارهای مناسب می تواند به فرد در کنترل اضطراب جنسی یاری رساند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *