آموزش

روش های درمان زگیل تناسلی

روش های درمان زگیل تناسلی

روش های درمان زگیل تناسلی

در مقاله امروز به معرفی راه های درمان زگیل تناسلی می پردازیم پس با ثناطب همراه باشید.

زگیل تناسلی بیماری جنسی می باشد. این بیماری در زبان انگلیسی Genital Warts نامیده می شود و امروزه در میان بسیاری از زنان و مردان شایع است. عامل زگیل تناسلی ویروس اچ پی وی (HPV) می باشد. این بیماری در زنان و مردان دیده می شود اما می تواند برای زنان عوارض خطرناک تری را به همراه داشته باشد. یکی از دغدغه های افراد مبتلا به این بیماری نحوه درمان زگیل تناسلی است. درمان زگیل تناسلی امکان پذیر است اما در صورت عدم درمان ریشه ای آن، ممکن است مجددا عود نماید. 

بیماری زگیل تناسلی در برخی موارد می تواند خود به خود درمان شود. اما به دلیل اینکه این ویروس می تواند در بدن زنده بماند امکان دارد دوباره عود کرده و باعث بروز بیماری شود. همچنین زگیل تناسلی می تواند بدون علائم باشد اما همچنان قابل انتقال باشد. به همین دلیل باید این بیماری کنترل و درمان گردد تا از انتقال آن به دیگران نیز جلوگیری گردد. درمان زگیل تناسلی می تواد به روش های زیر باشد:

لیزر درمانی

در لیزر درمانی از اشعه های پرتو فرو سرخ به صورت مستقیم و متمرکز بر روی ضایعات پوستی استفاده می شود. روش لیزر درمانی با یکبار انجام می تواند فرد را برای همیشه از زگیل تناسلی راحت نماید. از این روش برای از بین بردن زگیل های خوشه ای و تکی با تعداد زیاد استفاده می شود. هر چند این روش پر هزینه تر است اما نتایج مثبت آن قطعی تر می باشد. لیزر درمانی در مدت نیم ساعت و سر پایی انجام می شود و فرد پس از آن می تواند به راحتی به فعالیت های روزمره خود بپردازد.

فریز کردن زگیل ها یا کرایو تراپی

این روش توسط متخصص پوست و جراح انجام می شود. در این روش تری کلرواستیک اسید (TCA) که ماده ای شیمیایی است توسط پزشک بر روی زگیل ها اعمال می شود و بر اثر تاثیر این ماده زگیل پس از یخ زدن از بین می رود. این روش در 75 درصد موارد می تواند زگیل را کاملا از بین ببرد و در 15 درصد موارد زگیل ممکن است دوباره عود کند.

سوزاندن یا الکتروکوتر

سوزاندن روشی قدیمی برای درمان زائده ها است. در این روش پزشک با استفاده از جریان الکتریکی زگیل را گرم می کند و به این صورت زائده روی پوست را از بین می برد. این روش برای زائده های گوشتی نرم کاربرد دارد و اگر زگیل سفت و زبر باشد پیشنهاد نمی شود.

استفاده از محلول موضعی پودوفیلین

این دارو به صورت موضعی روی زگیل استفاده می شود اما به دلیل اینکه باید در مدت زمان طولانی حدود 1 تا 3 ماه استفاده شود و از طرفی باعث تحریکات شیمیایی می گردد چندان کاربردی ندارد.

لیپ Leep یا جراحی زگیل تناسلی

از این روش زمانی که زگیل های تناسلی بزرگ باشند و یا روش های درمانی قبل بی جواب باشد استفاده می کنند. جراحی برای رفع زائده های خارج واژن یا مقعد کاربرد دارد. در این روش جراح زائده را با تیغ جراحی می برد و جای آن را بخیه می زند.

درمان های خانگی برای رفع زگیل تناسلی

درمان های خانگی باید تحت نظر پزشک انجام شوند و به هیچ عنوان فرد نباید بدون اطلاع پزشک از دارویی استفاده نماید. در روش های خانگی پزشک ممکن است داروهای زیر را تجویز کند:

  • پودوفیلاکس podofilox : به صورت محلول یا ژل است. این ماده را روی بخش خارجی پوست می مالند و به دلیل خاصیت اسیدی آن در بخش هایی از بدن مانند لب و داخل دهان، واژن و مجرای تناسلی استفاده نمی شود.
  • پماد آلدارا یا ایمی کیمود: این دارو نیز موضعی استفاده می شود و بر روی سیستم ایمنی اثر می گذارد.
  • اسید سالیسیلیک یا TCA: استفاده از این ماده یکی از روش های بسیار ارزان قیمت برای درمان است اما تنها برای درمان زگیل های کوچک تجویز می شود و به دلیل زیاد بودن عوارض آن و از طرفی مدت زمان طولانی درمان به طور معمول توصیه نمی شود.

به صورت کلی روش های درمان با دارو و پماد به دلیل اینکه چندان موثر نیستند و از طرفی باعث رشد بیشتر زگیل می شوند چندان توصیه نمی شوند..

پس از درمان زگیل تناسلی چه باید کرد؟

زنان پس از درمان زگیل تناسلی باید هر 3 تا 5 ماه یکبار تست پاپ اسمیر انجام دهند. این تست می تواند تغییرات سلولی دهانه رحم را به خوبی نشان دهد تا در صورت وجود خطر پزشک بیماری را در مراحل ابتدایی شناسایی و کنترل کند.

چگونه از ابتلا به زگیل تناسلی جلوگیری کنیم؟

  • اولین اقدام برای جلوگیری تزریق واکسن گاردسیل می باشد. پیشنهاد می شود این واکسن پیش از اولین تماس جنسی فرد تزریق گردد هر چند پس از آن نیز امکان پذیر است. این واکسن از ابتلا به انواع مشهور این بیماری جلوگیری می کند و همچنین می تواند از ابتلا به سرطان دهانه رحم نیز موثر باشد.
  • از کاندوم در روابط جنسی خود استفاده نمایید.
  • با افرادی که از سلامت جنسی آنها اطمینان دارید رابطه جنسی برقرار کنید.
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *