مقالات

پیشگیری از دیابت با مصرف چای سبز

پیشگیری از دیابت با مصرف چای سبز

پیشگیری از دیابت با مصرف چای سبز

چای سبز یکی از گیاهانی دارویی می باشد که خواص درمانی بسیاری دارد و با نوشیدن چای سبز می توانید از سرطان و دیابت پیشگیری کنید و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شوید.

در مبارزه با دیابت، چای یاس توانایی خود به عنوان ابزاری موثر را نشان داده است.

نوشیدن چای یاس/سبز می‌تواند اثرات منفی که دیابت روی پروتئین‌های سرم مشخص دارد را معکوس کند، به عنوان یک تعدیل کننده برای افراد مبتلا به دیابت عمل کند، و به عنوان اقدامی پیشگیرانه برای افرادی که به دیابت مبتلا نیستند، مد نظر قرار بگیرد.

برای افرادی که سابقه شخصی یا خانوادگی در زمینه مشکلات قلبی عروقی دارند، مصرف چای، مانند چای یاس، می‌تواند کمک بزرگی در پیشگیری از مشکلات بیشتر باشد.

چای سبز به عنوان یک چای گیاهی در نظر گرفته نمی‌شود، زیرا در حقیقت چای معمولی (سبز، سفید، سیاه) است که با گل‌های یاس عطر و طعم پیدا کرده تا مزه و رایحه‌ای منحصر به فرد داشته باشد.

از جمله فویاد سلامت چای سبز می‌توان به کاهش خطر حملات قلبی، تقویت سیستم ایمنی، و پیشگیری از دیابت اشاره کرد.

کشور چین دارای تاریخی طولانی و مشهور در زمینه چای است و یاس یکی از محبوب‌ترین انواع چای در این کشور باستانی محسوب می‌شود. به نظر می‌رسد چای یاس ریشه در کشور ایران دارد و از مسیر هند وارد چین شده است. صادرات چای یاس به کشورهای غربی در آخرین سلسله‌های چین افزایش چشمگیری را تجربه کرد و تا به امروز نیز محبوبیت جهانی خود را حفظ کرده است.

یکی از دلایل محبوبیت بالای چای یاس فواید بسیار آن برای سلامت کلی بدن انسان است که از عناصر غذایی موجود در جوانه‌های چای ارگانیک ناشی می‌شود.

ویژگی‌های آنتی اکسیدانی

شاید تحسین شده‌ترین جنبه چای یاس سطح بالای آنتی اکسیدان‌های موجود در این نوشیدنی خوش عطر و طعم باشد. برجسته‌ترین آنتی اکسیدان‌های موجود در چای یاس کاتچین‌ها هستند. چای سبز رایج‌ترین محصول پایه برای چای یاس است، اما با توجه به این که کدام چای به عنوان پایه استفاده می‌شود، ویژگی‌های آنتی اکسیدانی مختلفی می‌توانند در دسترس قرار بگیرند. به عنوان مثال، چای سیاه سطوح بالایی از تئوفلاوین‌ها دارد، در شرایطی که چای سبز سطوح بالای کاتچین‌ها را ارائه می‌کند، اما آن‌ها اثرات مشابهی روی بدن انسان دارند.

آنتی اکسیدان‌ها در بدن به شناسایی و نابودی عوامل مضر یا رادیکال‌های آزاد که می‌توانند زمینه ساز بیماری شوند و سیستم ایمنی را در معرض خطر قرار دهند، اقدام می‌کنند. کاتچین ها، آنتی اکسیدان هایی هستند که بیشتر مصرف کنندگان چای یاس در پی آن‌ها هستند، زیرا توانایی خود در پیشگیری از برخی بیماری‌های جدی را نشان داده اند.

سلامت قلبی عروقی

برای افرادی که سابقه شخصی یا خانوادگی در زمینه مشکلات قلبی عروقی دارند، مصرف چای، مانند چای یاس، می‌تواند کمک بزرگی در پیشگیری از مشکلات بیشتر باشد. کاتچین‌ها که در بسیاری از انواع چای یاس یافت می‌شوند، نشان داده اند که عامل کلیدی در مهار اکسیداسیون کلسترول بد (LDL) هستند. التهاب ناشی از اکسیداسیون کلسترول بد در سرخرگ‌ها و سیاهرگ‌ها می‌تواند به حملات قلبی یا سکته‌های مغزی منجر شود. کاتچین‌های موجود در چای یاس فرآیند اکسیداسیون را مهار می‌کنند، از این رو، فشار خون و سطوح کلسترول کاهش می‌یابند، و تهدیدات بلند مدت، مانند بیماری قلبی، قابل پیشگیری می‌شوند.

پیشگیری از سرطان

مبارزه با سرطان یکی از اهداف جهانی است و از این رو، هر چیزی که به پیشگیری از این بیماری کمک کند، همواره مورد توجه قرار می‌گیرد. مطالعات نشان داده اند که مصرف چای، مانند چای یاس، ممکن است به پیشگیری از سرطان کمک کند. تمامی انواع چای سبز، که چای یاس در بیشتر موارد از آن‌ها تهیه می‌شود، نشان داده اند که از ویژگی‌های پیشگیری از سرطان برخوردار هستند، زیرا از محتوای پلی فنول‌ها بهره می‌برند. پلی فنول‌ها خط دفاعی کلیدی در برابر رادیکال‌های آزاد و دیگر مهاجمان مضر یا سرطان‌زا در بدن محسوب می‌شوند. چای یاس نشان داده است که در کاهش خطر ابتلا به سرطان‌های ریه، پستان، و بسیاری انواع دیگر موثر عمل می‌کند.

همچنین، عناصر چای سبز بیان بیش از اندازه آنزیم‌های خطرناک که معمولا در تومور‌ها و سلول‌های سرطانی یافت می‌شوند را مهار می‌کنند.

دیابت

در مبارزه با دیابت، چای سبز توانایی خود به عنوان ابزاری موثر را نشان داده است. نوشیدن چای یاس/سبز می‌تواند اثرات منفی که دیابت روی پروتئین‌های سرم مشخص دارد را معکوس کند، به عنوان یک تعدیل کننده برای افراد مبتلا به دیابت عمل کند، و به عنوان اقدامی پیشگیرانه برای افرادی که به دیابت مبتلا نیستند، مد نظر قرار بگیرد. توانایی متابولیز گلوکز مکانیزم اساسی است که شرایط دیابتی را ایجاد می‌کند، از این رو، عوامل تنظیم کننده مانند چای یاس می‌توانند در پیشگیری یا درمان بیماری مفید باشند.

تسکین استرس

سیستم بویایی چیزی است که اغلب آن را نادیده می‌گیریم، اما این سیستم می‌تواند حسی بسیار قدرتمند باشد. مطالعات نشان داده اند که رایحه یاس می‌تواند بسیار مفید و آرامش بخش باشد. با این وجود، بوی یاس چیزی است که برخی آن را یک مزه اکتسابی نامیده اند و برخی مطالعات نشان داده اند افرادی که از این بو خوششان نمی‌آید، در صورت مواجهه با آن می‌توانند بیشتر مضطرب شوند.

اختلالات دستگاه گوارش

افزودن چای یاس به رژیم غذایی عادی می‌تواند شانس برخورداری از معده‌ای سالم، گوارش تمام غذا، و پیشگیری از سرطان‌های دستگاه گوارش را افزایش دهد. چای یاس حاوی آنتی اکسیدان‌های قدرتمندی به نام کاتچین‌ها است. این آنتی اکسیدان‌ها سلامت نواحی مختلف بدن از جمله دستگاه گوارش را بهبود می‌بخشند. آن‌ها تعدادی از آنتی اکسیدان‌های درون سلولی را فعال می‌کنند و تعامل خوبی با آنزیم‌های دستگاه گوارش برای بهبود عملکرد روده سالم دارند. نوشیدن چای یاس می‌تواند شکل گیری ناهنجاری‌های روده، بیماری‌ها و سرطان‌ها در معده و فرآیندهای مربوط به گوارش را کاهش دهد.

سیستم ایمنی

فواید نوشیدن چای یاس شامل تقویت سیستم ایمنی نیز می‌شوند. بسیاری از انواع سرطان و بیماری‌های سرطان‌زا می‌توانند اثر سرکوب کنندگی سیستم ایمنی را داشته باشند و از این رو، کل سیستم ایمنی بدن انسان در معرض خطر قرار می‌گیرد و بدن در برابر بسیاری از عوامل بیماری‌زای دیگر آسیب پذیر می‌شود، که درمان سرطان را نیز پیچیده‌تر می‌کند. ویژگی‌های ضد التهابی و آنتی اکسیدانی چای می‌توانند به تقویت سیستم ایمنی کمک کنند.

آرتریت و درد مفصلی

یکی دیگر از اثرات مثبت چای یاس کاهش ناراحتی مزمن مرتبط با درد مفصلی و آرتریت است. ماهیت ضد التهابی برخی عناصر ارگانیک در چای یاس می‌توانند تورم و التهاب مفاصل را با مهار اکسیژن‌زنی ناخواسته سلولی کاهش دهند. مصرف منظم چای یاس می‌تواند به معنای کاهش یا از بین بردن این شرایط باشد.

کاهش وزن

به طور معمول، افراد مبتلا به چاقی و اضافه وزن در پی روشی برای کاهش سریع و آسان وزن خود هستند و چای یاس می‌تواند یکی از گزینه‌های خوب در این زمینه باشد. ویژگی‌های آنتی اکسیدانی چای یاس به افزایش سوخت و ساز کمک می‌کنند و این شرایط کارایی سوخت و ساز ناشی از ورزش کردن را هر چه بیشتر افزایش می‌دهد و به بدن در پردازش سریع‌تر مواد مغذی کمک می‌کند. سوخت و ساز سریع‌تر یا کارامدتر به کاهش وزن کمک می‌کند، اما این کار باید همراه با تکنیک‌های دیگر کاهش وزن به عنوان یک عنصر مکمل و نه راه حلی مستقل مورد استفاده قرار بگیرد.

ویژگی‌های ضد باکتری

چای یاس می‌تواند یک دیوار دفاعی در برابر عفونت‌های باکتریایی ایجاد کند و از این رو، به عنوان یک آنتی بیوتیک که می‌تواند به صورت امن به رژیم غذایی افزوده شود، مورد استفاده قرار بگیرد. مطالعات نشان داده اند که چای یاس می‌تواند اثرات باکتری‌ای کولای را در برخی سوژه‌های آزمایشی از بین ببرد. همچنین، این چای می‌تواند سرفه، سرماخوردگی و عفونت‌های گلو را تسکین دهد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *