آموزش

خواص گیاه هوفاریقون

خواص گیاه هوفاریقون برای سلامتی بدن


گل راعی ، هوفاریقون ، گل شهناز (Hypericum perforatum) گیاهی علفی و پایا از تیره هیپریکاسه (Hypericaceae) است که معمولاً به صورت خودرو در میان کشتزارهای گندم و ذرت یافت می‌شود. در ایران در دامنه کوه‌های البرز،چالوس، مازندران و نقاط غرب ایران و در مسیر قله چین کلاغ به حد زیادی می‌روید.

علف چای و گیاهان مشابه آن (Hypericumها)، بنابر داشتنِ hypericin شناسایی شده‌اند؛ امّا گونهٔ H. perforatum (به‌طور خاص)، یک گیاه دارویی نیرومند و یکی از گیاهان پرفروش در ایالات متّحدهٔ آمریکا است. گیاه هوفاریقون ، به‌طور گسترده در مناطق معتدل اروپا (اوکراین و روسیه)، آسیا (ترکیه، هند و چین) و شمال آفریقا (خاورمیانه) و ایالات متّحدهٔ آمریکا پراکنده شده‌است. در هند، بر ارتفاعات بلندتر رشته کوه هیمالیا و در تپّه‌های بخش‌های مرکزی کشور می‌روید.

در این مقاله به بررسی عوارض و خواص گیاه هوفاریقون میپردازیم . با ما همراه باشید.

طبع هوفاریقون

طبع هوفاریقون گرم و خشک می باشد و دارای اثرات درمانی فراوانی است.

خواص گیاه هوفاریقون برای بدن
 

قاعده‌آور

هوفاریقون قاعده‌آور و مدرمی باشد , سبب معالجه بیماری‌های زنان مثل ترشحات واژینال می گردد.

مقوی دستگاه گوارش

مقوی کبد ، کیسه صفرا و مسهل صفرا می باشد و برای معالجه ورم معده و زخم‌های دستگاه گوارش و ترش کردن معده موثر است.

در ضمن برای تحریک دستگاه گوارش، کشتن کرم ها و از بین بردن تب هم می باشد. دردرمان ورم مثانه،غلظت ادرار و انسداد لوله های کبد و اسهال دمکرده آن توصیه می گردد. بدین منظور مقدار۱۵ تا ۳۰ گرم سر شاخه ها و گل خشک شده آن در یک لیتر آب جوش برای زمان ۱۵ دقیقه دم نمایید اگر قبل از غذا میل گردد اشتها آور می باشد اما بعد از غذا در رفع سو هاضمه و ترش کردن غذا و گرفتگی مجاری صفراوی مفید می باشد.

خواص گیاه هوفاریقون در از بین رفتن سوختگی ها

روغن هوفاریقون باعث از بین رفتن سوختگی ها و آرام کردن درد آنها و سوختگی در آفتاب مصرف می گردد و همچنین این روغن جهت درمان روماتیسم هم استفاده می گردد.

این گیاه برای معالجه بیماری کزاز استفاده می شود و اگر برگ های پودر شده آن را روی زخمهای عمیق بریزید این نوع زخمها را بهبود می دهد.

خواص گیاه هوفاریقون در درمان افسردگی

دانشمندان مطالعات فراوانی جهت خواص گل راعی نموده اند. تحقیقات حاکی این بود که افرادی که از این گیاه استفاده کردند نسبت به کسانی که از دارو استفاده نموده اند زودتر معالجه شده اند.

در ضمن عوارض استفاده از قرص های شیمیایی را نیز ندارد. از این رو این گیاه جهت ضدافسردگی، ضداضطراب، بی خوابی، بدخوابی، احساس بی ارزشی، بی اشتهایی، خونسردی و بی احساسی، افسردگی های فصلی(مانند پاییز، زمستان و یا سستی در بهار وتابستان) استفاده می گردد

هوفاریقون در معالجه افسردگی‌ در افراد مسن همراه با اختلالات اضطرابی، مفید می باشد. جهت درمان می‌توانید گل خشک این گیاه را به صورت دم کرده مصرف نمایید برای این کارمقدار دو تا چهار گرم از گل خشک این گیاه را دم گردانید و روزانه سه نوبت بنوشید.

خواص ضد میکروبی 

عصاره گیاه دارای اثرات ضدمیکروب و ویروس کشی می باشد. تحقیقات انجام پذیرفته دانشمندان حاکی از اینست  که این گیاه بر ضدویروس آنفلوآنزای تیپ های A و B، ویروس تبخال نوع 1 و 2،ویروس وزی کولیا استوماتیتیس و ویروس ایدز(HIV) دارای اثرات موثری می باشد. 

گیاه هوفاریقون در از بین بردن فلج و سیاتیک موثر می باشد.
همچنین انواع زکام، آسم و عفونت های ریوی را با موفقیت درمان می کند. 
 

خواص روغن هوفاریقون

اگر قطعه ای باند گاز را درون روغن خیس کرده و بر محل درد بگذارند و رویش را ببندند در رفع درد و رماتیسم موثر می باشد. بهتر است برای جلو گیری از هوا خوردن و تجزیه روغن آن را در شیشه های کوچک دربسته نگهدارید و هر نوبت یکی از آنها را باز کرده و مصرف کنید.

روش مصرف گیاه هوفاریقون

این گیاه به صورت های زیر استفاده می شود:

چای
عصاره
تنتور
کپسول
قطره
پماد
لوسیون
گل خشک این گیاه را به صورت دم کرده میتوان استفاده نمود برای این منظور مقدار دو تا چهار گرم از گل خشک این گیاه را دم نموده و روزانه سه نوبت بنوشید. (جمعاً شش تا دوازده گرم در روز).
همچنین می توان از تی‌بگ‌های فراهم شده از این گیاه مصرف نمایید. هر تی‌بگ را در یک لیوان آب جوش انداخته و بنوشید روزانه سه بار می‌توانید از این تی‌بگ‌ها مصرف نمایید.
این گیاه به شکل قرص یا کپسول نیز فروخته می شود اما باید قبل از استفاده آن به پزشک مراجعه نمایید .

 روش تهیّه دمنوش

ترکیبات زیر را به همراه دو لیوان آب سرد در یک قوری- که بهتر است چینی باشد- ریخته، روی حرارت کم قرار می دهیم تا به نقطه جوش برسد؛ سپس قوری را روی حرارت غیرمستقیم(کتری یاسماور) می گذاریم تا درمدّت ۳۰ دقیقه به آرامی دم بکشد؛ پس ازآن، چای راصاف نموده، مصرف می کنیم. این نوشیدنی های گوارا، برخلاف چای معمولی، تا چند روز قابل مصرف می باشند.

بدیهی است، بر خلاف چای سیاه، هـرقـدر زمان دم کشیدن چای بیشتر باشد، کیفیت آن، مطلوب تر خواهد بود. در صورت تمایل می توانید از همان ابتدا از آب جوش استفاده نمایید و نوشیدنی را مشابه چای معمولی دم کنید یا آن که بگذارید چای به مدّت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی شعله کم بجوشد. ترجیحا این چای ها را با عسل، خرما یا توت میل کنید. در صورت تمایل می توان چای را با چند قطره آب لیموترش تازه میل کرد.

طرز تهیه روغن هوفاریقون

حدود 500 گرم از گل های تازه آن را برای مدت 3 روز در مخلوطی از یک لیتر روغن زیتون و یک لیتر الکل سفید می خیسانید و بعد از سه روز در ظرفی ریخته و ظرف حاوی مواد را داخل ظرف آبجوش قرار داده تا به غیر مستقیم بجوشد و آنقدر جوشیدن را ادامه می دهند تا الکل آن تبخیر شود و مایعی قرمز رنک باقی بماند که به نام روغن هوفاریقون موسوم است.

تداخلات دارویی

هوفاریقون با القاء آنزیمی‌در کبد باعث کاهش اثر بواسطه کاهش غلظت سرمی ‌بسیاری از داروها میگردد که شایعترین آنها عبارتند از:

آنتی هیستامین‌ها:  لوراتادین، ستیریزین، ترفنادین
مهار کننده‌های کانال کلسیم:  نیفدیپین(Nifedipine )، آملودیپین (Amlodipine)‌، وراپامیل(Omeperazole)
کاهنده‌های چرپی خون: سیمواستاتین، آتروواستاتین، لوواستاتین
باربیتورات‌ها:  فنوباربیتال، پریمیدون
بنزودیازپین‌ها:  دیازپام، لورازپام، کلردیازپوکساید،‌ الپرازولام
آنتی بیوتیک : آریترومایسین
دیگر داروها:  کاربامازپین، کتوکونازول، کورتیزون، سیکلوسپورین، ایندیناویر(ضد ایدز) و اتوپوزاید(ضد سرطان)
 

عوارض مصرف هوفاریقون 

مصرف توام با داروهای مهارکننده منو آمین اکسیداز MAOI باعث تقویت اثر آنها می‌گردد.
از بازجذب سروتونین جلوگیری می‌کند و مصرف توام با SSRIs (مثل فلوکستین) و دکسترومتورفان باعث افزایش احتمال بروز سندرم سروتونین (خواب الودگی، گیجی و سفتی عضلات) می‌گردد لذا باید سه هفته بین مصرف آنها فاصله باشد.
باعث کاهش جذب دیگوگسین شده و اثرات آن را کاهش می‌دهد.
مصرف توام با آمپرازول باعث افزایش واکنش به نور هوفاریقون می‌گردد.
مصرف توام با داروهای جلوگیری کننده از بارداری با کاهش اثر ترکیبات استروژنی منجر به لکه‌بینی شده لذا کسانی که مطلقاً قصد بارداری ندارند از مصرف هوفاریقون خوداری نمایند.
مصرف توام با ضد افسردگی‌های سه حلقهTCA  منجر به کاهش اثر آنها و افزایش عوارض داروها می‌گردد.
موجب کاهش جذب آهن می‌شود لذا باید دو ساعت فاصله بین زمان مصرف آنها باشد.
بعلت افزایش اثر داروهای بیهوشی باید سه هفته قبل از اعمال جراحی که نیاز به بیهوشی دارند مصرف هوفاریقون قطع گردد.
منجر به افزایش فشار خون می‌شود لذا بیماران فشار خونی با احتیاط مصرف نمایند.
مصرف توام با باربیتوراتها و بنزودیازپین‌ها منجر به افزایش اثر آرامبخشی آنها وحتی اغما می‌گردد.
با کاهش اثر وارفارین باعث افزایش احتمال بروز لخته می‌گردد.
مصرف توام با داروهایی که حساسیت به نور ایجاد میکنند(مثل پیروکسیکام، فنوتیازین ها، سولفانامیدها، تتراسایکلین، داکسی سایکلین ) باعث تشدید حساسیت به نور می‌گردد.
اثرات خواب‌آوری الکل را افزایش می‌دهد.
در کسانیکه در تماس زیاد با نور آفتاب می‌باشند با احتیاط مصرف گردد.
در افسردگی  با منشاء درونیEndogenous  نباید مصرف گردد.

مصرف در بارداری

بعلت اثرات قاعده آوری و سقط آوری منع مصرف دارد. مصرف در دوران شیردهی با احتیاط انجام گیرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *